KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Muže popravené v 50. letech uctil i senátor
Zpět

Muže popravené v 50. letech uctil i senátor

Přidáno 6. 8. 2019
Ilustrační foto
Zástupci z řad veřejného života se v neděli 4. srpna 2019 shromáždili v kostele svatého Ignáce v Jihlavě ke slavení liturgie, kterou celebroval P. Cyril Vojtěch Kodet. Mše svatá předcházela vzpomínkové shromáždění u památníku v Tyršově ulici, kde desítky lidí uctily památku vězňů komunistického režimu.

Vzpomínková akce proběhla u památníku na popravené v Tyršově ulici nedaleko objektu tehdejší věznice krajského soudu, v jejímž dvoře se popravovalo. Na žulovém kvádru je uvedeno jedenáct jmen mužů, sedm z nich bylo popraveno kvůli babickému případu.
Položením květin a uctěním památky přistupovali k pomníku zástupci Konfederace politických vězňů, za město primátorka Karolína Koubová, za kraj Vysočina radní Martin Hyský, člen zastupitelstva kraje senátor František Bradáč, dále zástupci policie, armády i veřejnosti. „I dnes je třeba se stavět proti bezpráví a nenávisti. Doufám, že každý z nás najde v sobě tu osobní zodpovědnost, že nebudeme spoléhat na to, že za nás někdo něco udělá nebo vybojuje“, uvedla primátorka Koubová
O útlaku, který dopadl na obyvatele s nástupem komunistického režimu k přítomným promluvil zástupce Konfederace politických vězňů Karel Linhart. "Již v lednu 1949 je odsouzena skupina jihlavských občanů, kteří letáky projevili odlišný názor". První popravy se ve dvoře tehdejší krajské soudní věznice konaly 17. června 1950. Zemřeli Karel Veselý, František Rod a Jan Tuček. "Všechny tři zavražděné jsem znal osobně," uvedl Linhart, který zajímavým a poutavým způsobem přiblížil historii, kterou osobně prožil.
Památník obětem komunistické justice je u nynější Vysoké školy polytechnické od roku 1993. 


Komunistické politické procesy padesátých let označované také jako justiční vraždy, zanechaly více než 200 popravených a přes 200 tisíc uvězněných lidí, dalším statisícům lidí tak režim sebral nejbližší příbuzné, domovy, majetek, upřel vzdělání či zaměstnání.